Jaunibas eksperti titulbilde

LKA Radošās darbības centrs, Stāmerienas pils un Gulbenes novada kultūras centrs no 25. līdz 28.martam Gulbenes novadā organizēja radošo rezidenci, kurā satikās Gulbenes novada jaunieši un Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) aktiermākslas un audiovizuālās mākslas 3. kursa studenti. Kopīgā sadarbībā rezidences laikā tika izveidotas 6 īsfilmas, kas vēsta par īpašām vai vēsturiski nozīmīgām vietām Gulbenes novadā.

Četru dienu laikā ārpus ierastās ikdienas un vides studenti un skolēni  fokusēja savu uzmanību uz starpdisciplināru sadarbību. Topošajiem kinorežisoriem un operatoriem šī bija iespēja attīstīt prasmes darbā ar aktieri filmēšanas laukumā, topošajiem aktieriem – apgūt aktiermeistarību kino un iesaistīties koprades procesā filmas tapšanā, savukārt Gulbenes novada jauniešiem – iepazīt kino tapšanas aizkulises un būt klātesošiem visos filmas veidošanas posmos: sākot ar priekšizpēti – konkrēto vietu vēsturisko nostāstu, teiku un mītu apkopošanas, līdz filmas idejas radīšanai,  scenārija izstrādei, filmēšanas asistēšanai, producēšanai, montāžai un noslēguma prezentācijai. Rezidences radošo un izglītojošo procesu mentorēja LKA mācībspēki – kinorežisors, profesors Dāvis Sīmanis, teātra režisors, profesors Elmārs Seņkovs un kinooperators un režisors, docents Andrejs Verhoustinskis.

Kā Gulbenes novada vietas, kuru vēsturiskie stāsti un mīti tika pārinterpretēti mūsdienu jauniešu skatījumā,  izraudzītas Galgauskas pareizticīgo baznīca, Jaungulbene, Druviena, Tirza, Litene un Stāmeriena. Rezidences noslēgumā tapušās īsfilmas tiks nodotas Gulbenes novada pašvaldības un tās kultūras iestāžu rīcībā, un varēs tikt izmantotas novada vietu popularizēšanas vajadzībām.

Paralēli rezidences norisei Gulbenes novada kultūras centrā ikvienam interesentam divos  vakaros tika piedāvāta filmu programma “Jaunības eksperti”, kas reprezentē pēdējo gadu LKA studentu un absolventu darbus. Daļu no darbiem veidojuši vai tajos filmējušies arī šīs rezidences dalībnieki. Filmu programmā iekļauti darbi, kas spilgti reprezentē jaunu cilvēku sajūtas, šaubas un pasaules redzējumu. Otrdienas, 26. marta vakarā plkst. 19.00 būs iespējams noskatīties četras jauno režisoru īsfilmas: pieaugšanas stāstu “Jaunības experti” (rež. Betija Zvejniece), komēdiju “Balto kuģu sirdis” (rež. Edgars Kaupers), dokumentālo filmu “Ksenija” (rež. Renāte Saulīte) un laikmetīgu pasaku “Ziemeļpols” (rež. Roberts Vanags). Trešdienas, 27. marta vakarā plkst. 19.00 tiks izrādīta Ronalda Mežmača pilnmetrāžas spēlfilma “Elpot zem ūdens”. 

Rezidence tapa ar Latvijas Kultūras akadēmijas un Gulbenes novada pašvaldības finansiālo atbalstu.

 Jaunibas eksperti afisa